Погода у березні вирізнялась нестійким температурним режимом:  під час  відлиг середня за  добу температура становила 2- 11 оС тепла, в  період похолодань  морози сягали  до 10-22 оС.

Загалом  місяць був холодніший за норму. Нижчою за норму (на 0,5-3,0оС) спостерігалась температура на Правобережжі країни (крім  нижньої  частини басейну  Південного Бугу, української ділянки Дунаю, Інгула, Інгульця) та  у басейні Десни, притоках Середнього Дніпра (крім Самари). На решті території країни температура була вищою за норму на 0,5-1 оС, в Криму до 2 оС.

Кількість опадів становила 50-110 мм (1,8-3,0  місячних кліматичних норм). Основна частка їх випала у вигляді снігу під час снігопадів 22-25 березня.

Сильний сніг 14-15 березня (10-40 мм) на правобережжі Прип’яті (Волинська обл.),  у басейні Західного Бугу (Львівська, Волинська обл.), р.Вишня (басейн Сяну), Дністрі та його притоках (Львівська, Івано-Франківська обл.),  басейні Прута, Сіреті та у басейні Верхнього Дніпра і В.Десни (за межами країни), поповнив снігозапаси у басейнах цих річок.

Сильні тривалі дощі, у ці ж дні (20-46 мм), зумовили активне сніготанення і підвищення рівнів води амплітудою 0,1-0,5 м - на лівобережних рівнинних притоках Дністра (Тернопільська, Хмельницька, Вінницька обл.), верхній частині басейну Південного Бугу (Хмельницька, Вінницька, Черкаська обл..), притоках Прип’яті: Стир, Горинь (Рівненська обл.);   0,7-1,7 м  - на малих річках Київської, Житомирської областей, малих річках басейну Десни (Чернігівська, Сумська обл.), притоці Прип’яті - р.Уборть (Житомирська обл.); 1,4-3,0 м у басейні притоки Прип’яті - р.Случ (Рівненська, Житомирська обл.), 2,2 - на  р.Ірша (Житомирська обл.).

Підйоми рівнів води супроводжувалися виходом води на заплаву у ряді створів гідрологічних постів: у нижній течії Прип'яті (пост Чорнобиль), на Уборті, Смілці, Тні, Ужі, Ірші, Стугні (Житомирська, Київська обл.), Мурафі (Вінницька обл.). На р.Тня у створі поста Броники (Житомирська обл.) та на р. Стир у створі поста Млинок (Рівненська обл.) перевищувалися небезпечні позначки, при яких у минулі роки відмічалось часткове затоплення територій і об’єктів окремих сіл, відповідно, у Новоград-Волинському районі Житомирської області та Зарічнянському районі Рівненської обл.

Зберігається затоплення заплав у створах постів: у верхів'ї Прип'яті, на більшості ділянок Стира, нижніх ділянках Стоходу, Вижівці, Горині (Волинська, Рівненська обл.), Західного Бугу (Львівська обл.), Верхнього Дніпра (Чернігівська обл). На Прип'яті у створі водпоста Любязь рівень води перевищує відмітку початку затоплення господарських об'єктів та житлових будинків в окремих населених пунктах Любешівського району Волинської  області.

Різке зниження температури та сильні снігопади 22-24 березня, пройшли у північній половині країни, тобто крім південних районів та басейну Орелі, Самари, Сіверського Дінця і його приток (Луганська, Донецька обл.) та суттєво збільшили снігозапаси у басейні Дніпра до Києва.

На кінець березня грунт відтанув на Приазов’ї, у басейні Сіверського Дінця (крім  його верхів’я) у басейні Південного Бугу, Інгулу, Інгульця, Самари та частково у басейні Ворскли, на річках Карпатського регіону, Західного Бугу та верхніх ділянках правих приток Прип’яті. На решті басейнів глибина промерзання становила 5-30 см (у басейні Сейму до 40 см). Відлиги, що відмічалися взимку та дощі, що проходили у березні, істотно підвищили вологість ґрунту і поповнили запаси ґрунтових  вод  до середньобагаторічних значень та  вищих за них (басейн В.Дніпра, Десни).

Дніпровський каскад. Сильні та дуже сильні снігопади,  які пройшли в другій половині березня (14-15 та 22-24 березня ), суттєво збільшили снігозапаси у басейні Дніпра до Києва.

Середні по басейнах основних річок снігозапаси станом на 31 березня дорівнювали (у мм та     відсотках від норми максимальних снігозапасів, які формують водопілля):

-                     Прип’яті до Мозиря 61 (153 %),

-                     Десни до Чернігова 115 (183 %);

-                     Дніпра до Києва 91 (172%);

-                      в басейнах приток Прип’яті 56-68, Ужа, Тетерева  60-70 мм ( 170-180%)

Зниження температури повітря на початку третьої декади березня обумовило посилення льодових явищ на річках басейнів Прип’яті, В.Дніпра, Десни, ряду приток Середнього Дніпра та на Київському, Канівському, Кременчуцькому водосховищах до утворення льодових перемичок на окремих ділянках річок басейну Прип’яті, приток Середнього Дніпра (Псел, Сула, Ворскла) з товщиною льоду від 15 до 37 см. Відновилися льодові явища на Дніпродзержинському, Дніпровському водосховищах. Активне льодоутворення (шугохід, льодохід) cприяло посиленню зажорно-заторних явищ на притоці Прип’яті р.Случ нижче водпоста Сарни, на нижніх ділянках Прип’яті (нижче водпоста Чорнобиль), Десни (нижче водпоста Чернігів, Морівськ) з різкими підвищеннями рівнів води та виходом води на заплаву на Десні у створі поста Морівськ та досягненням у створі поста Чорнобиль небезпечних відміток підтоплення територій, яке відмічалось в минулі роки.

Впродовж 22 днів березня відбувалось збільшення припливу до Київського  водосховища від 1650 м3/с (1 березня) до 2460 м3/с (22 березня). Надалі до кінця місяця відбувалось незначне його зменшення, внаслідок спаду бічного припливу   (річки Тетерів,Уж). Приплив до Канівського водосховища (стік Десни) впродовж березня збільшився від 310 м3/с (1 березня) до 400 м3/с (31 березня).

Середній за березень приплив становив: до Київського водосховища 2000 м3/с (177% норми, 10% забезпеченості), до Канівського (витрата води Десни у створі водпоста Літки) 345 м3/с (106% норми, 34 % забезпеченості).

За довгостроковим прогнозом від 25 березня 2013 середній приплив до водосховищ за квітень та і II квартал 2013 року передбачається, відповідно (у м3/с та відсотках забезпеченості середини інтервалу): до Київського 3800-4200 (14) і 2300-2700 (26); до Канівського (стік Десни) 630-670 (78) і 620-660 (60), що становить, відповідно, 144 % і 57 % місячної та 116% і 81% квартальної норми стоку.

Бічний приплив до дніпровських водосховищ.  На початок березня сніговий покрив висотою 2-11см  утримувався у  верхів’ях  Псла  і  Ворскли (на території Російської Федерації) із запасами  води 34-35 мм.  На правобережжі Дніпра   в   басейні   Росі снігозапаси   становили  54 мм – 180 % норми, протягом першої половини березня запаси води в сніговому покриві  зменшились  на  25%  і на 10 березня становили  42 мм - 140%  норми. На  лівобережжі  Дніпра  в  басейнах Сули,  Псла,  Ворскли,  Орелі, Самари  10 березня відновився слабкий сніговий покрив висотою 2-8 см,  14-15 березня внаслідок інтенсивної відлиги   сніг  повністю  розтанув при  високих температурах та у супроводі дощів  кількістю 2-8 мм.

22-23 березня в басейнах приток Середнього Дніпра пройшли сильні снігопади загальною кількістю 34-58 мм і на 25 березня  відновились снігозапаси  на  лівобережжі  Дніпра  в  басейнах Сули,  Псла,  Ворскли в межах Сумської та Полтавської областей, що становили  в середньому по басейнах  25-40 мм та збільшились на правобережжі Дніпра в басейні Росі,  де  снігозапаси дорівнювали   52 мм – 140 % норми.

На 31 березня   снігозапаси  становили:  на  лівобережжі  Дніпра  в  басейнах  Сули та  Псла   50-56 мм – 120-130%  норми  снігозапасів, формуючих водопілля,  Ворскли 15 мм (50% норми), на правобережжі Дніпра в басейні Росі  58 мм – 140 % норми снігозапасів,   формуючих водопілля. В  басейні  Орелі  та  Самари, окрім  короткочасної  появи  снігового покриву  10 березня,  протягом  всього місяця  сніг  відсутній.

З 31 березня на притоках Середнього Дніпра, крім річок Дніпропетровської області (приплив до Дніпровського водосховища)  розпочався  ріст  рівнів весняного водопілля.  На притоках  Оріль і Самара  (приплив до Дніпровського водосховища)  весняне водопілля розпочалось 11-20 березня,  невисокі максимуми на них сформувались  в третій декаді березня.

Протягом  першої  половини  місяця  льодостав  з ополонками   зберігався   на більшості притоків Середнього Дніпра,  з другої декади місяця відбулось скресання  та на кінець  березня очищення  річок від льодових явищ.

За  березень об’єми  бічного припливу до водосховищ становили (в млн.м3  та % місячної норми): Кременчуцьке 184 (36),  Дніпродзержинське   290 (60),  Дніпровське   102  (37),   сумарний  приплив  - 576 млн.м3  (44)  .

Вільний об’єм водосховищ дніпровського каскаду за березень зменшився на 0,09  кмі станом на 31 березня дорівнював 6,769 км3.

Річки Київської області Уж, Тетерів, Рось.  Внаслідок відлиги в середині березня, що  супроводжувалась дуже сильними  дощами  значної інтенсивності (сума опадів за  14-15 квітня становила 25-30мм),  на Ужі, Тетереві та їх притоках  сформувалась  перша хвиля весняного водопілля висотою 0,7-1.5м.  Максимуми  водопільної  хвилі  пройшли в  третій декаді березня без негативних  наслідків,  із незначним виходом води на заплаву.  Снігозапаси  в басейнах  Ужа,  Тетерева, Ірпеня,  Росі  внаслідок відлиги зменшились на 50-60%, а після  сильних снігопадів 22-23 березня снігозапаси значно виросли і становили (станом на 25 березня у  мм та  відсотках  норми  на цю дату):   Уж  69 мм  – 200,  Тетерів 65 -180,  Ірпінь 49 -200,  Рось 52 – 180, грунт  повністю талий.  З 31 березня на річках Київської області почалось формування  другої хвилі весняного водопілля. 

На кінець місяця річки повністю очистились від льодових явищ.

Водність річок Київської області в березні  збільшилась: Ужа на 20%,  Тетерева  в 2 рази, Росі – залишилась без змін, в середньому за місяць  становила:   Ужа і Тетерева 150-200%,  Росі  40% норми.

Річки басейну Сіверського Дінця та Приазов’я.  На опади, які пройшли впродовж 22-25 березня відреагували річки Харківської області, на яких у цей час спостерігався поступовий добовий ріст рівнів води на 1-8 см. В окремі дні на Сіверському Дінці та його притоках відмічались короткострокові підвищення рівнів води до 10-25 см. Наприкінці  місяця на малих річках Харківської області спостерігався спад рівнів води на 2- 9 см за добу. Підвищення рівнів води супроводжувались виходом води на заплаву річок Лопань, Уди та Оскіл незначним шаром. На решті річок басейну Сіверського Дінця та річок Приазов’я відмічались незначні добові коливання рівнів води переважно від -5см до +5см. У зв’язку зі зниженням температури повітря до від’ємних значень у верхів’ї Сіверського Дінця та на окремих малих річках 25 березня відновились льодові явища малої інтенсивності у вигляді сала та заберегів. На р.Лозуватка біля Новоолексіївки  спостерігалась шуга, яка обумовила добові коливання рівнів води від +30см до -30см. На Печенізькому водосховищі спостерігається руйнування льодового покриву, Червонооскільське водосховище 22 березня звільнилось від льоду.

Середня водність річок басейнів Сіверського Дінця та річок Приазов’я становила переважно 20-50% місячної норми.

Південний Буг.  Березень характеризувався нестабільним температурним режимом  . На  більшій території басейну Південного Бугу середньомісячні температури повітря  були нижчими за норму на 0,1-2,90С  і  лише на півдні перевищували її на 0,1-0,60С. Опади різної інтенсивності у вигляді дощу та снігу  випадали  вкрай нерівномірно  по території басейну. Найбільша їх кількість випала у верхів’ї Південного Бугу  - 201-333% норми, у середній течії  - 125-199%, у пониззі 72-87%. До кінця першої декади березня річки очистились від льоду. Відновлення льодових явищ спостерігалось у періоди похолодань 16-18 та 23-29 березня. Дощі, що випали 14-16 березня  (до 14 мм за добу) зумовили  сніготанення і підвищення рівнів води у верхній частині  Південного Бугу (Хмельницька, Вінницька, Черкаська обл.), з інтенсивністю 3-27 см. Вода вийшла на заплаву  на р.Згар біля  смт Літин (Вінницька обл..),  зберігалось затоплення заплав на р.Гнилий Тікич біля с.Лисянка (Черкаська обл.) та р.Мертвовод біля с.Кр.Пустош (Миколаївська обл.). У другій декаді місяця відбулося  зменшення снігозапасів майже вдвічі.

Різке зниження температури та сильні снігопади  22-24 березня суттєво збільшили снігозапаси у басейні Південного Бугу  до Вінниці та  Підгір’я. За даними снігомірної зйомки 25 березня вони були лише на 9-16 мм меншими за максимальні за зиму (20 лютого) та дорівнювали відповідно 81 та 51 мм. До кінця місяця вони дещо знизились та становили до Вінниці-71 мм, до Підгір’я- 46 мм. На річках басейну відбувались короткочасні підвищення рівнів води до 44 см, на зарегульованих ділянках Південного Бугу  до 79 см за добу.

На кінець березня  грунт  у басейні Південного Бугу та Інгулі був талий.

Середні   місячні  витрати  води у  березні  дорівнювали (у м3/с та відсотках норми): біля Підгір’я (приплив до Первомайської ГЕС) 55 (43%), біля Первомайська (приплив до Вознесенської ГЕС) 85 (77%).

За нормального розвитку гідрометумов у квітні  2013 р. середні місячні  витрати води очікуються (в м3/с): біля Підгір’я (приплив до Первомайської ГЕС) 80 -90, біля Первомайська (приплив до Вознесенської ГЕС) 90-100, що відповідно становитиме 63 і 80% норми.

Дунай у межах України.  В березні  на  українській  ділянці  Дунаю відбувалось формування  хвилі весняного водопілля, що розпочалось на високих  позначках   попереднього  паводку,  висота  водопільної хвилі на кінець березня становила: на  ділянці Рені – Ізмаїл  1,3 - 2,0 м,  на ділянці Кілія - Вилкове 0,4-0,7 м. Водний режим  біля   водпоста  Вилкове декілька разів  порушувався   невисокими   вітровими   нагонами.  Середньомісячна  водність у

березні порівняно з  лютим   збільшилась на  21 - 25 %,  середні  місячні  витрати  води  дорівнювали  (у  м3/с): Рені 9500,  Ізмаїл 4810, Вилкове 4520,  що становить 103-127% норми.

Максимальні, середні  та   мінімальні рівні води у березні  на українській ділянці Дунаю  становили відповідно (у см над нулем поста):  Рені 469, 374, 300,  Ізмаїл 315, 252, 210,  Кілія 191, 151, 123, Вилкове 163, 133, 110,  що  перевищує  середні   багаторічні значення  на 0,36-1,3 м.

У  квітні    максимальні, середні та  мінімальні  рівні  води  відповідно очікуються (у  см над нулем поста):  Рені  460-500,  410-450,  360- 400,  Ізмаїл  320-340, 290-310, 255-275, Кілія  140-150, 125-135, 110-120,   Вилкове 140-150, 125-135,  110-120,  що  вище  за   норму  на  25-90 см.

Річки Криму. Березень в Криму був теплим та дощовим. Середньомісячна температура повітря склала 5,30 тепла, що на 1,9оС  вище норми. Протягом  місяця  випала суттєва кількість опадів, які носили  виражений локальний характер. Їх кількість в басейнах річок склала: Альма, Бельбек, Дерекойка, Кучук- Карасу, Ангара 48,4-83,9 мм (167-226% норми); на більшості верхніх приток річки Бельбек,  у верхів’ї річки Кача, на р. Су-Індол та р.Чорна -36,2-69 мм ( в межах норми), у басейні річки  Чорна 21 мм (58% норми).  Погодні умови, які склалися у березні, сприяли покращенню гідрологічної ситуації на більшості річок регіону. Водність за березень дорівнювала: на річках Чорна і Біюк – Карасу 91-104 % норми, річках Альма та Бельбек 45-59 % норми, решті річок 16-39 % норми.

Приплив води в основні водосховища у березні (в млн.м3) склав: Чорнорічинське –9,80, Білогірське – 9,05, Сімферопольське – 1,82, Щасливе № 2 – 2,34, Партизанське – 4,59.  Запаси води у водосховищах становили (у млн.м3 та відсотках корисного об’єму): Чорноріченське 24 (37); Сімферопольське 5,57 (16); Партизанське 9,91 (29); Білогірське  20,7 (89);  Загорське 23 (83);  Ізобільненське 4,86 (37); Щасливе №2  8,64 (73); Аянське 3,88 (99); Тайганське 10,4 (75).

Річки західних областей.  У лютому водність річок Карпат  дорівнювала (у відсотках норми): Дністра 112-141, Прута 94, Сірета 148, Тиси  126-130,  Латориці 117, Ужа  125, Західного Бугу 121.

Річки Закарпаття. В цілому березень був холодним та перезволоженим. Середньомісячні температури повітря були нижчими за норму на 0,7-2,5°С. Найбільша кількість опадів перепадає на  другу декаду. Середньомісячна кількість опадів становила 96-230 мм (136-260% норми).

У період з 1 по 7 березня на річках області відмічалися незначні зниження рівнів води.

Починаючи з 8 березня на річках Закарпаття розпочалось весняне водопілля. Температури повітря підвищувалися до 3-7ºС тепла в горах та 10-16ºС тепла на рівнині. Потепління, 8-11 березня, супроводжувалось сильними дощами, в горах з мокрим снігом кількістю  30-80 мм.

14-15 березня по області пройшли сильні та дуже сильні снігопади. Кількість опадів становила 12-53 мм. В низинних та передгірських районах відновився сніговий покрив. На високогір’ї приріст снігу становив 30-80 см.

Станом на 16 березня снігозапаси по області становили: на низині 20-30 мм; в передгірських та гірських районах 30-130 мм; на високогір’ї 200-350 мм.

Протягом 8-19 березня на річках області сформувалася, середня за висотою, перша хвиля весняної повені, розвиток якої припинився з різким затоком холоду 23 березня. Амплітуда підвищення рівнів води становила: в верхів’ях та середніх течіях 0,5-1,5 м; на Тисі, на ділянці           В.Бичків-Хуст та  у нижніх течіях Боржави і Латориці 2,2-3,1 м; на Тисі, на ділянці Вилок-Чоп 4,6-6,6 м. Вода виходила на заплаву у нижніх течіях річок Тиси, Боржави, Латориці. Відмічалося початкове підтоплення сільгоспугідь сіл Кам’янське, Заріччя, В.Ком’яти  (Виноградівського та Іршавського районів) в нижніх течіях Боржави.

19-29 березня на річках області відмічалося поступове зниження рівнів води.

За даними снігомірної зйомки 31 березня сніговий покрив зберігається тільки в гірських районах та на високогір’ї. Розподіл снігового покриву дуже нерівномірний: в гірських районах – 30-110 мм (50-130% норми); на високогір’ї – 100-300 мм (40-120% норми). Розподіл снігозапасів по басейнам річок області: р.Тиса - Вилок 170 мм (110% норми);  р.Ріка–Міжгір’я  141 мм (90% норми); р.Боржава-В.Ремети 46 мм (50% норми); р.Латориця–Чоп 35 мм (45% норми); р.Уж–Ужгород 50 мм (50% норми).

29 - 31 березня по області пройшли сильні дощі, на високогір’ї з мокрим снігом. Сума опадів становила 20-60 мм. На річках області сформувалася чергова хвиля весняної повені з загальними підвищеннями рівнів води: на притоках та Верхній Тисі - 0,7-1,5 м; на Тисі, на ділянці Тячів-Хуст, в нижніх течіях Боржави та Ужа – 2,0-3,4 м; на Тисі на  ділянці Вилок-Чоп – 4,5-5,2 м; в нижніх течіях Латориці – 1,5 м.  Вода виходила на заплаву в нижніх течіях річок Тиси, Боржави. Відмічалися початкове підтоплення сільгоспугідь сіл Кам’янське, Заріччя, В.Ком’яти в нижніх течіях Боржави. На р.Латориця-м.Чоп протягом 11 березня-31 березня вода утримувалася на заплаві міждамбового простору шаром 0,3-1,8 м.

Дністер, Прут, Сірет. Березень у басейнах Дністра, Прута та Сіреті був холоднішим  за норму. Опадів в середньому випало 62-122 мм (181-325 % місячної норми).

Протягом першої половини березня відбувалось подальше зменшення снігозапасів по площі залягання та по величині. Снігопади, які пройшли в другій половині березня, суттєво поповнили снігозапаси в басейнах.

За даними снігозйомки на 31 березня його висота становить 4-39 см. Запас води в ньому порівняно з 25 березня зменшився і становив: в басейнах гірських приток – 37 мм (66 %), лівобережних приток – 41 мм (71 %), в зоні формування бокового припливу до водосховища – 38 мм (63 %), Пруті до Чернівців – 9 мм (20 %).

У першій декаді річки басейну повністю очистились від льоду. Надалі, в періоди зниження температури повітря, на річках відмічалась поява льодових явищ у вигляді заберегів та шугоходу.

Внаслідок опадів та танення снігу, 7-13 березня на річках басейнів відмічалось проходження першої хвилі весняного водопілля (в строки близькі до середніх багаторічних). Максимальні рівні сформувались переважно 10-11 березня висотою 0,5-1,85 м на річках басейну Дністра та 0,2-1,0 м на річках басейну Прута і Сіреті, без негативних наслідків. Максимальний середньодобовий приплив до Дністровського водосховища відмічався 13 березня величиною 768 м3/с (68 % забезпеченості).

31 березня-1 квітня на річках басейну Дністра розпочалось формування другої хвилі весняного водопілля з добовими підйомами рівнів води 0,5-1,3 м.

Об’єм припливу води до Дністровського водосховища за період 9 березня-1 квітня  дорівнював  1,06 км3. При умові збереження санітарних скидів (133-299 м3/с) до 16 березня продовжувалось поступове заповнення Дністровського водосховища до відмітки 120,26 м БС. Внаслідок збільшення скидів (492-710 м3/с) рівень його верхнього б’єфу знизився до відмітки 119,29 м БС (29 березня), а станом на 8 год. 31 березня дорівнював 119,32 м БС (1 березня – 118,07 м БС), вільна ємкість - 0,242 км3.

Середній за березень приплив води до Дністровського водосховища становив 435 м3/с (107 % місячної норми та 33 % забезпеченості).

За довгостроковим прогнозом середній за квітень 2013 р. приплив води до Дністровського водосховища, за нормального розвитку гідрометеорологічних процесів, передбачається в межах 500-550 м3/с, що за серединою інтервалу відповідає 105 % норми та витратам 30 % забезпеченості. Приплив води до Дністровського водосховища в період весняного водопілля передбачається в межах 1,4-1,7 км3(73 % норми, 25 % забезпеченості). Період формування припливу води – друга декада березня-третя декада квітня. Максимальна витрата по водпосту Заліщики очікується в межах 1100-1350 м3 (42 % забезпеченості).