Аномальний снігопад вирував в Україні всього два дні, але його наслідки можуть виявитися затяжними. Рекордна кількість снігу, що випав і нетипові для кінця березня морози завдали шкоди вже посіяним сільгоспкультурам і блокували проведення подальших робіт. «Потрібно чекати, поки зійде сніг, а потім - поки земля вбере вологу. На це знадобиться мінімум три тижні. Значить, врожаю, який очікувався, нам не видать », - вважає Микола Миркевич, президент Асоціації фермерів та землекористувачів.

За його словами, цифра втрат урожаю зернових буде двозначною, тобто сільгоспвиробники недорахуються щонайменше десята його частини. Директор Гідрометцентру Микола Кульбіда констатує, що в сформованих умовах падіння врожайності неминуче: «Втрати врожаю можливі у межах 15-18%».

Прогноз збитків ускладнюється відсутністю бази для порівняння - в новітній історії України снігопаду такого масштабу ще не було.

На початку січня Мінагропрод прогнозував урожай в 2013 році на рівні 50 млн тонн, що на 8% більше, ніж у 2012-му (46,2 млн тонн). З урахуванням втрат, завданих снігопадом, результат буде не більше 41-42,5 млн тонн.

Експерт аграрних ринків асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ) Тарас Висоцький говорить, що аномальні опади нашкодили не всім - у деяких регіонах вологи в грунті не діставало, відповідно, там снігопад створив позитивний ефект. «Загалом втрати озимини можуть скласти близько 500 тис га, що в принципі є нормальним показником для наших кліматичних умов", - підкреслює він.

Снігопад завдав шкоди не лише зерновим. У Криму через зниження температури загинула частина цвітінь кісточкових, першою чергою - персик і абрикос. «Залежно від подальших погодних умов і поточної ступеня пошкодження цвітінь недобір урожаю кримських садівників може скласти 20-25%», - пояснює Тарас Висоцький.

Втрати врожаю від березневого снігопаду - безпрецедентний випадок в історії українського АПК, хоча збиток сільгоспвиробникам погода завдавала неодноразово. За останнє десятиліття було зафіксовано ще три потужних катаклізми.

- У 2012 році аномально посушлива осінь і морози в лютому привели до зниження врожаю озимих зернових в Україні на 43%, або на 11 млн тонн.

- У 2010 році небачена посуха охопила весь Чорноморський регіон, українські аграрії зібрали 39300000 тонн зерна, втративши 14% у порівнянні з результатом 2009 року.

- Аграрної катастрофою став 2003 рік - урожай не досяг навіть 23 млн тонн. Встигнувши експортувати частину зерна, Україна була змушена завозити його назад - за цінами в півтора рази вище, ніж продавала.