У травні  розвиток усіх сільськогосподарських культур відбувався із значним випередженням середніх багаторічних строків внаслідок підвищеного теплозабезпечення, обумовленого значно вищим за норму температурним режимом як у травні, так і в квітні.

Упродовж квітня-травня на переважній частині території країни спостерігався дефіцит опадів. Лише у західній частині країни та крайніх північних районах їх кількість за два місяці весняної вегетації склала 80-120% норми. На решті території недобір весняних опадів складав 40-70% від норми. У багатьох районах південних областей та  АР Крим за 2 місяці випало лише 5-15 мм опадів (норма -70-80 мм).

Внаслідок таких погодних умов розвиток та формування урожаю усіх сільськогосподарських культур залежали від кількості травневих опадів, які були вкрай нерівномірними і мали різну ефективність.

Квітень видався теплим та посушливим для переважної території країни, для  південних, східних, центральних та Сумської областей - одним із най посушливіших за період спостережень. Середня місячна температура повітря перевищила кліматичну норму на 1,1-2,8°, і лише на Волині була близькою до неї.

Опадів на переважній території країни випало менше за норму: у більшості районів південних, східних, Дніпропетровської, Кіровоградської областей, на Хмельниччині, Вінниччині, місцями в Полтавській та Сумській областях, подекуди на півночі Кримі 20-55  %, в окремих районах 12-19 %, на решті території 60-80 %. Лише на Закарпатті, Волині, у більшості районів Львівщини, подекуди на Прикарпатті опадів випало близько та вище  норми  (0,9-1,5 місячних норми).

Середня мiсячна температура повiтря становить 13-17°, в гірських районах 7-12°.

Заморозки можливi як на поверхнi ґрунту, так i в повiтрi.

Абсолютний мiнiмум температури становить 0-6° морозу, в гірських районах  до 10° морозу, на узбережжi морів 1-3° тепла. Абсолютний максимум 31-37° тепла, в Криму до 39°, в Карпатах і горах Криму 22-30°.

Середня мiсячна кiлькiсть опадiв 22-60 мм, у західних областях до 80 мм, в Карпатах і на Прикарпатті до 140 мм.

Стiйкий перехiд середньої добової температури повiтря через +15°, що є клiматичним показником початку лiта, вiдбувається на Закарпаттi, в Криму, пiвденних та схiдних областях у першiй половинi, на рештi території - в другiй половинi мiсяця.

Погода у березні вирізнялась нестійким температурним режимом:  під час  відлиг середня за  добу температура становила 2- 11 оС тепла, в  період похолодань  морози сягали  до 10-22 оС.

Загалом  місяць був холодніший за норму. Нижчою за норму (на 0,5-3,0оС) спостерігалась температура на Правобережжі країни (крім  нижньої  частини басейну  Південного Бугу, української ділянки Дунаю, Інгула, Інгульця) та  у басейні Десни, притоках Середнього Дніпра (крім Самари). На решті території країни температура була вищою за норму на 0,5-1 оС, в Криму до 2 оС.

Коротка кліматична характеристика квітня

Для квiтня характерне швидке наростання тепла.

В першiй половинi мiсяця в Українi завершується перехiд середньодобової температури повiтря через +5° у бiк пiдвищення (на пiвднi країни та в долинах Закарпаття цей перехід вiдбувається ще в березнi); перехiд через +10° здiйснюється в другiй половинi квiтня, в Карпатах i горах Криму - в серединi травня.

Аномальний снігопад вирував в Україні всього два дні, але його наслідки можуть виявитися затяжними. Рекордна кількість снігу, що випав і нетипові для кінця березня морози завдали шкоди вже посіяним сільгоспкультурам і блокували проведення подальших робіт. «Потрібно чекати, поки зійде сніг, а потім - поки земля вбере вологу. На це знадобиться мінімум три тижні. Значить, врожаю, який очікувався, нам не видать », - вважає Микола Миркевич, президент Асоціації фермерів та землекористувачів.

За його словами, цифра втрат урожаю зернових буде двозначною, тобто сільгоспвиробники недорахуються щонайменше десята його частини. Директор Гідрометцентру Микола Кульбіда констатує, що в сформованих умовах падіння врожайності неминуче: «Втрати врожаю можливі у межах 15-18%».

Середня місячна температура серпня складає 17-20°, у південних та південно-східних областях мiсцями 21-23°, у гірських районах 11-16°.

Абсолютний максимум температури сягає 35-42°, в гірських районах переважно       26-34°. Абсолютний мінімум складає 0-7° тепла, на півдні до 11 , в західних, північних, східних та Запорізькій областях місцями 1-2 морозу.

Заморозки на поверхні грунту бувають в кінці місяця в Україні, крім більшості центральних, південних областей та Криму.

Коротка кліматична характеристика липня

Липень - найтепліший місяць року з частими грозами та зливами.

Середня місячна температура повітря складає 17-22°, на півдні до 24°, у гірських районах 11-16°.

Абсолютний максимум температури повітря 33-39°, у південній частині, Луганській, Харківській, Дніпропетровській та Київській областях місцями 40-41°, в гірських районах 25-33°. Абсолютний мінімум температури 2-11° тепла, в Карпатах 0-1º тепла. Середня місячна кількість опадів 46-102 мм, у Карпатах, на Прикарпатті, Тернопільщині та Хмельниччині до 184 мм, у південній частині місцями 29-47 мм.

Середня мiсячна температура повiтря становить 16-21°, в гірських районах 9-15°.

Абсолютний максимум температури 32-39° тепла, в Одеській, Херсонській  та Харківській областях місцями 40°, в гірських районах 21-33°; абсолютний мiнiмум становить 0-7° тепла, в горах, північних, східних, Рівненській, Львівській, Дніпропетровській області місцями 1-3º морозу, на високогір’ї Карпат до 5º морозу.

Заморозки на поверхні ґрунту ймовірні у першій та другій декадах місяця в Україні, крім півдня. Середня мiсячна кiлькiсть опадiв 44-95 мм, на півдні місцями 33-42 мм, в Карпатах та на Прикарпатті місцями 100-180 мм. Для червня характерна грозова діяльність, град, шквали та сильні зливи.

Середня місячна температура повітря в березні порівняно з лютневою різко підвищується і складає 3° морозу - 2° тепла, на Закарпатті і крайньому півдні України до 6° тепла.

Абсолютний мінімум температури становить 22-37°, на півдні України 11-27° морозу; абсолютний максимум 16-28° тепла, на Одещині та в Криму до 29-30°.

Перехід середньої добової температури повітря через 0° в бік її підвищення здійснюється: на півдні України та Закарпатті - у першій декаді, у східних та північно-східних областях - у третій, на решті території - у другій декаді місяця.

Середня місячна кількість опадів складає 24-50 мм, місцями у Карпатах, на Закарпатті та в горах Кримудо 100 мм.

Сніговий покрив відсутній, як правило, у південних та західних областях. На решті території сніг поступово сходить протягом першої та другої декад, у Чернігівській та Сумській областях - у третій декаді.

У березні ще бувають хуртовини, ожеледь, налипання мокрого снігу.