Новини

 

Курчат по осені рахують… Саме цю приказку одразу згадуєш, коли мова йде про підведення підсумків програми «Клуб 50», що його започаткувала та втілює компанія  CHEMISCHE GUTER AG. І хоча до про остаточне підбиття результатів експериментальної програми говорити ще зарано, проміжні результати варті того, щоб про них дізналися усі виробники сої в Україні. 

Головна мета нашої програми — це довести на практиці, що в Україні врожай сої 50 ц/га — цілком можливий. Для здійснення планів «Клубу 50» разом із нашими партнерами (компанія ««Захід-Агробізнес» (офіційний дистрибутор канадської компанії «Семенсес Прогрейн» в Україні» ми заклали в різних регіонах країни (Рівненська, Волинська, Черкаська та Київська обл.) низку польових дослідів.

 На демодослідних ділянках було висіяно 16 сортів сої селекції «Прогрейн» (це абсолютно нові сорти). Висівали їх під номерами. Програмою дослідів було передбачено кілька варіантів — різні схеми підживлення, посадки та захисту (густота висіву, більша або менша норма внесення добрив, відмінності у продуктовій лінійці тощо). Водночас стартові умови (забезпечення добривами, вологою) на різних полях намагалися створити однаковими, як говориться, для чистоти експерименту…

Побачене на «клубних» ділянках здивувало всіх. Навіть канадські селекціонери з «Прогрейну» відверто сказали, що не очікували такого від власних сортів. Зважаючи на те, що погодні умови цього сезону зовсім не сприяли проведенню експериментів (на початку сезону — велика кількість опадів, потім, впродовж 103 (!) — ані краплини дощу)  рослини сої  були яскраво-зеленого кольору з добре розвиненими бічними пагонами та на початку серпня продовжували активну вегетацію. На всіх ярусах було сформовано 36-50 повноцінних бобів. За нашими попередніми оцінками, навіть якщо рослини «скинуть» частину бобів  (до збирання все ж таки ще далеко), на дослідних ділянках можна розраховувати на доволі високий врожай. Втім поки що жодного натяку на абортацію бобів на полях не спостерігаємо, тож, можливо, врожай буде й більшим…

Уже зараз (середина серпня) можемо сказати — експеримент удався. Звісно, поки що зарано говорити про кінцеві підсумки, втім наявні результати дають всі підстави стверджувати, що змінюючи підходи до вирощування сої, грамотно застосовуючи інноваційні продукти, культура віддячуватиме на всі 100 навіть за найлютішої посухи.

Зазначимо, що від самого початку наших дослідів ми почали працювати нестандартно. Так, ми свідомо виконували висів сої «не за правилами» - висівали у широкорядний спосіб  (та й норму висіву звісно  свідомо занизили).  Цим самим ми досягли рівномірного розподілу насіння у рядках та створили рослинам культури найсприятливіші умови для розвитку, живлення, забезпечили їх достатньою кількістю сонячної інсоляції. Завдяки цьому на рослинах рівномірно розвивалися всі яруси, на яких формувалися повноцінні зав’язі  бобів.

Висівали ми інокульоване та протруєне насіння (інокуляцію проводили тут, в України, тож азотфіксуючі бактерії інокулянту ні на йоту не втратили своєї активності). У якості протруйника використовували наш відомий мікрокапсульований продукт Скарлет, який окрім активних хімічних інгредієнтів містить  регулятор росту стимулюючого типу, завдяки чому рослина не лише захищена від хвороб, а й краще розвивається, формує потужнішу кореневу систему. Крім того, для «запакування» всіх компонентів на насінинах на використовували спеціальний клей-консервант (ще один інноваційний продукт від CHEMISCHE GUTER AG, який значно підвищив ефективність застосованого агроприйому.

Основа захисту посівів на демоділянках — продукти «CHEMISCHE GUTER AG» (для порівняння застосовували і конкурентні продукти). На всіх ділянках було використано продукти з нашої виробничої системи AgroPower, зокрема рослини «накачували» Біостимами (лінійка органо-мінеральних добрив), а захист проти бур’янів забепечували гербіциди Зонтран, Гермес та Форвард.

Використання Біостимів допомогло рослині збільшити об’єм кореневої системи та кількість кореневих волосків. Корені активізували виділення, які розщеплюють недоступні рослинам форми мінеральних добрив та забезпечують рослину продуктами живлення. Крім цього, посилені процеси фотосинтезу та вироблення енергії разом із повноцінним живленням стимулювали інтенсивні біохімічні реакції із вироблення рослинами необхідних гормонів росту. Саме кількість гормонів (їхнє співвідношення) і дало змогу рослинам витримати стресові фактори. А фунгіцидна обробка (Титул Дуо + Ультрамаг Бор)  та фітогормони не тільки захистили рослини від хвороб, а й дали змогу їм сформувати більшу кількість здорових життєздатних зав’язей. На мою думку, саме вдале поєднання протруйника, фунгіцида та Біостиму допомогло нам сформувати міцні та здорові рослини (більшість рослин у наших посівах — наче зелені пружинки, з потужним стеблом і не вилягають). А як відомо, здорова та міцна рослина здатна самотужки побороти природні виклики, реалізувати свій біологічний потенціал та дати максимальний урожай.

Катастрофічно багато було бур’янів, особливо лободи білої. Ранні дощі, а потім тривала посуха буквально закалили рослини бур’янів, на їх листках швидко утворювався міцний восковий шар щось на кшталт бронежилету. Втім, Зонтран, ККР, та Гермес, МД, знищили і лободу, й інші дводольні однорічники. Зважаючи на погодні умови, для забезпечення ефективності довелося дещо збільшити норми використання Зонтрану. Він дещо «підпалив» листки сої, проте завдяки Біостиму, соя швидко «відійшла» від цього стресу (стан рослин у полі навіть не нагадує, що рослини його перенесли). А от Гермес, дякуючи своїй формуляції (масляна дисперсія), створив на листі бур’янів плівку і швидко їх «добив» без будь-якого негативного впливу на рослини культури.  І що дуже важливо, препарат ефективно працює і на ранніх фазах розвитку культури, коли дводольні «зелені розбишаки» мають по 2-4 листки, і на більш пізніх, за наявності 8 листків.

Також був варіант, де одразу після висіву застосовували Зонтран, а потім, по сходах — бакову суміш із гербіцидів Зонтран, Бентазон та Форвард. Цей варіант ефективний, від дещо дешевший, втім вимагає від агрономів чималої уваги, адже не всі сорти сої витримують подвійне навантаження метрибузином.

Отже, на сьогодні польова дослідницька частина програми «Клубу 50» уже має два завершених етапи. У другій половині червня (коли рослина утворила кілька перших трійчастих листків) — посіви було оглянуто і вивчено щодо стану культури після застосування ЗЗР: поля були чистими від бур’янів, рослини сої чудово витримали хімічне «навантаження»  і на момент проведення оглядин (Днів поля) перебували у бездоганній формі.

Наприкінці липня — початку серпня ми вже змогли розпочати підрахунок біологічної врожайності сортів (кількість зав’язаних бобів у них) та дати оцінку застосування всіх продуктів AgroPower разом (і засобів захисту, і Біостимів тощо), а також впенитися у правильності обраної технології догляду за посівами сої.

 

Попереду — останній етап — збирання врожаю і проведення аналізу даних за всіма наявними результатами на різних полях із різними сортами і в різних варіаціях, оформлення відпрацьованих схем у «прописану» технологію з найоптимальнішими складовими, строками проведення заходів. Таку технологію, яка допомагатиме рослинам правильно думати та на повну реалізовувати закладений в них генетичний потенціал, а виробникам отримувати реально значущі врожаї та задоволення від роботи.

Так що запрошуємо всіх на збирання! Будемо зважувати, вимірювати, визначати… Обов’язково буде представлена різна техніка, адже зібрати вирощене без зайвих втрат теж потребує навичок та майстерності. Сподіваємось, що наші соєві «обжинки» також дивуватимуть своїми результатами.